Jdi na obsah Jdi na menu

Finanční krize zasáhla už desítky bank

 

30. září 2008

Finanční krize si nevybírá. Drtí malé i velké, na dno už si sáhly drobné komerční banky, poskytovatelé hypoték i obři z Wall Street. Krize už postihla desítky finančních ústavů a nyní obchází Evropu. Podívejte se na přehled velkých bank, které se dostaly do problémů.

První oběť si krize vybrala už loni v srpnu. Tehdy zkrachovala jedna z největších amerických firem poskytujících hypotéky American Home Mortgage Investment. Doplatila mimo jiné na to, že nerozvážně poskytovala půjčky lidem, kteří je pak nebyli schopni splácet.

Stejný problém, ale v nesrovnatelně větším rozsahu, pocítily letos v září hypotéční agentury Fannie Mae a Freddie Mac. Teprve jejich záchrana, jež byla pro americký finanční trh zásadní, jako by v USA odstartovala vlnu bankrotů, státních injekcí, změn ve vlastnictví finančních ústavů a znárodňování.

Během tří zářijových týdnů krize zasáhla okolo dvaceti bank nejen na území USA, ale i Evropy. Rozpadl se čtyřlístek investičních bank na Wall Streetu (Lehman Brothers, Merrill Lynch, Goldman Sachs a Morgan Stanley). Tyto banky byly chloubou amerického finančnictví.

Světovými burzami otřásaly zprávy o problémech největší pojišťovny na světě AIG, pádu největší spořitelny v USA Washington Mutual či největší makléřské společnosti na světě Merrill Lynch.

Podle americké Federální společnosti pro pojištění vkladů zkrachovalo nebo muselo z jiných důvodů ukončit činnost čtrnáct komerčních bank.

 

Obrazek

 

"Výčet ještě zdaleka nemusí být kompletní. Finanční společnosti nejsou izolované ostrovy, nýbrž provázané subjekty," uvedl analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora. Odborníci se shodují, že krize obchází Evropu.

Souvislosti mezi bankami postiženými úvěrovou krizí a českými finančními ústavy se ale zatím neobjevily. "Neslyšel jsem o tom, že by u problémových bank byla přímá vazba na Českou republiku," řekl Pikora.

"Spíš by byl problém, kdyby se stalo, že některá z velkých zahraničních bank, která v České republice vlastní banky, by byla na zkrachovalé ústavy nějak navázaná," dodal.


Přehled velkých bank zasažených finanční krizí

 USA      
 den  ústav  problém  řešení
 7.9.08 Fannie Mae,
Freddie Mac
Dvě největší hypoteční agentury v USA utrpěly ztráty z nesplácených hypoték. Dělí se o 6 bilionů pohledávek z úvěrů na bydlení. Zachránila je státní injekce 25 mld. dolarů.
 15.9.08 Lehman Brothers Investiční banka z Wall Street. Utrpěla špatnými investicemi do realit. Bankrot. Nepodařilo se najít kupce.
 15.9.08 Merrill Lynch Největší makléřská společnost na světě. Za poslední rok měla ztráty 40 miliard dolarů. Nechala se raději převzít Bank Of America za 50 mld. dolarů.
 17.9.08 AIG Největší pojišťovna na světě. Fed: "Pád by způsobil prudký růst úvěrových nákladů." Zachránila ji státní injekce 85 mld. dolarů. Vláda převzala 80% akcií.
 23.9.08 Goldman Sachs,
Morgan Stanley
Investiční banky. Goldman Sachs je největší bankou Wall Streetu. Obě riskovaly s obrovskými penězi, které nedostatečně kryly. Rozhodnutím Fedu se změnily na běžné banky.
 26.9.08 Washington Mutual Největší spořitelna v USA. Zatím největší oběť krize. Bankrot. Aktiva za 1,9 miliardy dolarů koupila JPMorgan.
 29.9.08 Wachovia Šestá největší banka. Zaměřená na drobné klienty. Problémy způsobily rizikové investice. Za 2Q ztráta 9,11 mld. dolarů. Koupí ji Citigroup (největší banka v USA) včetně ztát ve výši 42 miliard dolarů.
 EVROPA      
 18.9.08 HBOS Britská hypoteční banka. Změna vlastníka. Za 12,2 mld. liber ji koupí Lloyds TSB.
 29.9.08 Bradford & Bingley Britská banka. Prudký propad akcií, hodnota banky na trhu klesla na méně než 300 milionů liber. Znárodněna. Po Northern Rock letos už druhá britská banka.
 29.9.08 Hypo Real Estate Menší německá banka. Zachránila ji půjčka od konsorcia bank.
 29.9.08 Fortis Nizozemsko-belgická banka. Nedostatek kapitálu, závislost na mezibankovním sektoru. Problém způsobilo převzetí ABN AMRO. Znárodnění. 49 procent akcií získají vlády Beneluxu, které poskytly injekci 11,2 mld. eur.
 29.9.08 Glitnir Třetí největší banka na Islandu. Problémy s likviditou. Znárodněna. Vláda koupí 75 procent akcií za 600 milionů eur.
 30.9.08 Dexia Belgická banka. Specializuje se na úvěry místním samosprávám a dalším institucím. Ztráty z USA. Injekce vlády 6,4 mld. eur.

 

 

Skupina G7 schválila globální záchranný plán

 

11.10.2008

Britský ministr financí Alistair Darling naznačil, že vláda bude vyžadovat odškodné od šéfů britských bank, odpovědných za vznik této krize.

Zdůraznil, že pro daňové poplatníky je „nepřijatelné, aby lidi přijímali obrovská rizika, která měla nesmírně škodlivé dopady, nejen na jednotlivé instituce, ale na celý hospodářský systém. Vyjednáme příslušné dohody.“

Krizové zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank ze sedmi čelných západních ekonomik v pátek večer schválilo „naléhavé a výjimečné zásahy“ na záchranu bank uprostřed obav, že nová vlna paniky posunula globální finanční systém na hranici rozkladu.

Skupina G7 se dohodla, že podnikne „všechny nutné kroky“, včetně přijetí britského plánu částečného znárodnění bank ve snaze uvolnit zamrzlé úvěrový trhy poté, co Wall Street utrpěla nejhorší týden ve své historii. Vzhledem k tomu, že akcie koncem týdne dramaticky poklesly, skupina G7 přislíbila, že podnikne rozhodné kroky ve snaze zabránit tomu, aby další velké západní banky zbankrotovaly.

Skupina G7 schválila plán o pěti bodech. Jeho cílem je "zajistit, že naše banky a ostatní finanční prostředníci budou schopni získávat kapitál z veřejných i soukromých zdrojů v dostatečné míře, aby to obnovilo důvěru a umožnilo jim dál půjčovat peníze domácnostem i podnikům."

Americký ministr financí Henry Paulson v pátek večer konstatoval, že použije část balíku 700 miliard dolarů na zakoupení státních podílů v amerických bankách.

Skupina G7 byla nucena jednat poté, co měsíc drasticky klesají trhy. Jen v pátek poklesl londýnský index akcí FTSE o 8,9 procent. Během minulého týdne poklesl index FTSE o 21 procent, čímž se hodnota čelných britských firem, kótovaných na burze, snížila o 250 miliard liber.

Po celé Evropě poklesly burzy nejméně o pětinu. Americký index Dow Jones poklesl tento týden o 18,1 procent.

V Británii byly těžce postiženy banky Royal Bank of Scotland a HBOS. RBS poklesla o 25 procent a HBOS o 19 procent. Britská vláda bude zřejmě nucena zakoupit v bance RBS státní podíl až 50 procent poté, co její tržní kapitalizace poklesla v pátek o 12 miliard liber.

Britský ministr financí Alistair Darling naznačil, že vláda bude vyžadovat odškodné od šéfů britských bank, odpovědných za vznik této krize. Zdůraznil, že pro daňové poplatníky je "nepřijatelné, aby lidi přijímali obrovská rizika, která měla nesmírně škodlivé dopady, nejen na jednotlivé instituce, ale na celý hospodářský systém. Vyjednáme příslušné dohody."

 

Plán skupiny G7 o pěti bodech

  • Slib zachránit banky před bankrotem
  • Zásah uvolnit úvěrové a finanční trhy tím, že ústřední banky poskytnou dostatečné množství likvidity (peněz).
  • Podpora pro částečné znárodnění bank a dalších institucí tím, že daňoví poplatníci si zakoupí v bankách státní podíly.
  • Silnější ochrana pro vkladatele, aby se jim dostalo ujištění, že jejich peníze v bankách jsou v bezpečí.
  • Banky budou donuceny zveřejnit pravý stav svých ztrát.